Current Alexandra Trophy Holders

Click on a link below to access the trophy section you want to view:

Women   Men  Mixed

 Note: Only Full Club members are eligible to win club trophy's. Players from other clubs and Country Members may play in the particular trophy event field and may be eligible for any prizes on the day but cannot win the trophy.

18 Hole women's section - 2018

Tohill Cup, Silver Champion - Ann Vessey, R/U Terrie Gillaly

Wilkinson Cup, Bronze 1 Champion - Gail McNeil, R/U Kathy Forrest

Armour Motors Challenge Cup, Bronze 2 Champion - Kathi McLean, R/U Frances Scott

AGC Ladies Knockout Cup - Ros Richardson, R/U Judy deClifford

Bell Stevens Trays, 4BBB Knockout - Karen Crawford & Lesley Clague, R/U Annette Meyer & Owyn McKay 

Veteran's Knockout Tray - Ros Richardson, R/U Margaret Bryant

Rene Robertson Memorial Cup - Best 7 of LGU -Sue Endicott-Davies, R/U Karen Crawford

Passmore Putting Tray - Best 5 out of 7 - Karen Crawford, R/U Jennifer Brass

Rosebowl - Best 3 out of 4 (Medal) - Sue Douglas, R/U Verna McIntosh & Janice Blackman

Bogey Vase - Best 3 out of 4 (Par) - Janice Blackman, R/U Suzanne Forsyth

Noreen McLean Tray - Best 3 out of 4 Home Pennant (Stableford) - Verna McIntosh, R/U Anita Johns & Bronwyn Greenwood

HG Scott Cup - Best 4 out of 6 stableford rounds - Dot Watt, R/U Wendy Middendorf & Frances Scott

25th Jubilee Ola Roberts Trays - Best 4 Stableford played monthly - Wilma Hamiton & Carol Bogue

Nancy McCormack - Foursomes - Dot Watt & Judy deClifford

WGNZ Medals -

      Silver - Karen Crawford

      Bronze 1 - Annette Beattie

      Bronze 2 - Sue Endicott Davies

Thursday Trophy - Kathi McLean

Saturday Trophy - Mary White 

Tuesday Trophy - Frances Scott

Ringers                   Tuesday                               Karen Crawford  

                                 Thursday                            Karen Crawford

                                 Saturday                             Joy Sinclair 

Fay Dick Tray - Best reductionin handicap - Janice Blackman

Brent Trophy, Opening Day Cup -Isaly Macdonald

Val Peyton Memorial Jug - Closing day - Joy Sinclair

Bendigo Trophy, Stableford - Margaret Bryant


Tournament trophies

May

        - Wilkinson tray, Best Gross - Rebecca Calder (Omakau)

        - Jean Pilcher Trophy, Best Nett -Elise Herbert (Wanaka)

Blossom Festival

        - Captain's Trophy, Best Gross - Liz McRae (Wanaka)

        - Thelma Sanders Trophy, Best Nett - Ann Robertson (Tapanui)

9 Hole women's section - 2018

Thow Trophy, 9 Hole Champion - Joy Kilgour R/U Camille Alabaster

Single Knockout - Maureen McKewen, R/U Lyn Taylor

June Clarke Trophy (Best all round player) - Lyn Taylor

AWGC Beginner's Tray (Most improved player) - Lyn Taylor

9 Hole LGU  - Maureen McKewen

Eclectic - Judy Hamilton, R/U Lyn Taylor

Tuesday Tray - Camille Alabaster, R/U Lyn Taylor 

9 Hole Tournament (Best local player nett score) - Lyn Taylor

Home Links -Angela McNaughton R/U Lyn Taylor

Closing Day Trophy - Not yet played

 

18 Hole Men's section - 2018

Club Championship Qualifying  

Senior - Ian McLennan Memorial Trophy -  TBC

Intermediate - Cuthbertson Cup -  TBC

Junior - Criterion Trophy -  TBC

Novice - Cahill Cup -  TBC

 

Club Championships (matchplay)

Senior - Alexandra Herald Cup - Brandon Gaw

Intermediate - Taylor Rosebowl -  Nigel Hinton

Junior - Alexandra Golf Club Cup -  Rae Magee

Novice - Alexandra Golf Club Cup -  John Ridden

 

Knockouts - Handicap Events

Single Senior - McGrath Cup - Paul Anderson

Single Junior - Warren Whitelock Cup - Murray Wood

Fourball - Wright & McDonald Shield - Ian Rutherford & Dave Garden

Veterans (over 55) - TBC

 

Kroon Weastell Trophy (best 4 nett stroke round, blue tees from Feb to Nov annually) -  David Cummings

Veterans Trophy (best gross score less age) - TBC

Whyte & McKay Trophy (18 hole 4BBB stroke) -  Brian Bruce & Ralph De Clifford

Cullen Trays (18 hole foursome stroke on handicap) -  TBC

Old Smuggler (18 hole 4BBB stableford) -  P & S Fairweather

Cronin Cup (best Senior men nett score in club tourn. Full members only) - TBC

Calcutta Cup - (best Junior men nett score in club tourn. Full members only) - TBC

Keith Gourlay Cup (aggregate of 3 best stableford scores in each of Spring and Autumn) -  Peter Fairweather

Bendigo Centenary Trophy (Stableford) -  Wayne Pollock

 

Mixed section - 2018

DB Trophy (opening day 4BBB stableford, own or drawn partners) -  M. Moore & S. Endicott-Davies

ANZAC Trophy (4BBB Par, own or drawn partners) -  D. Fraser & L. Guy

New World Trophy (mixed 4BBB knockout) -  L. & D Watt

McCallum Trays (4BBB stableford, own or drawn partners) -  D. Fraser & L. Guy, A & K Crawford

Jock Wilson Memorial (Canadian foursome, own or drawn partners) -  Sue Douglas & N. Barrett

Kidd Quaich Scot/NZ (winners 1st rd Alexandra Classic) -  K. Deurden & J. Brass

Life Member's Cup - (overall winners Alexandra Classic) - S. Ball & A. Meyer, J. Page & L. Robertson

Fenwick Memorial (closing day 4BBB stableford, own or drawn partners) -  D. Garden & J. Blackman