Subcommittees

Alexandra Golf Club Subcommittee Members

Committee

Convenor

Members

Operations

Club Captains

Dai Johns,  Rene Cummings, Annette Meyer, Peter Greenwood, Adrian Crawford, Malcolm Moore, John Donaldson

Course

Graham Middendorf

Carol Bogue, Russell Smith, John Page, Karen Crawford 

Property

Brian Hawkins

Coral Sawers, Brian Fitzgerald, Bruce Roberts

Finance

Mark Tait

Ian Shirley, John Donaldson, Dai Johns, Peter Johns

 

 Weekend Duty Roster Teams

1 -  Peter Greenwood, Bronwyn Greenwood, Gary McNaughton

2 -  Alan Janman, Ian Shirley, Sue Douglas

3 -  Brian Bruce, Brandon Gaw, Jill Massey

4 -  Dave Cummings, Brian Hawkins, Sue Endicott Davies

5 -  Quentin McLean, Cindy Bell, Mary White

6 -  Malcom Moore, Adrian Crawford, Rene Cummings

Emergencies: Jacque Lips,Ros Richardson, Middendorfs

Please advise your team leader if unavailable on any weekend

Team 1

Team 2

Team 3

30 Jan

11 Mar

22 Apr

3 Jun

15 Jul

26 Aug

7 Oct

18 Nov

4 Feb

18 Mar

29 Apr

10 Jun

22 Jul

2 Sep

14 Oct

25 Nov

11 Feb

25 Mar

6 May

17 Jun

29 Jul

9 Sep

21 Oct

2 Dec

Team 4

Team 5

Team 6

18 Feb

1  Apr

13 May

24 Jun

5 Aug

16 Sep

28 Oct

9 Dec

25 Feb

8 Apr

20 May

1 Jul

12 Aug

23 Sep

4 Nov

16 Dec

4 Mar

15 Apr

27 May

8 Jul

19 Aug

30 Sep

11 Nov

23 Dec

 

Men's Weekday Duty Roster

1 -  John Page (448-7822), Alistair Cowan (448-8995)

2 -  Neil Brass (448-5221), Dave Mitchell (448-7757)

3 -  Merv Taylor (448-7762), Graeme Scott (448-6392)

4 -  Andrew Hodgson (448-5232), Rodney Rae (449-2994)

5 -  Doug Marshall (448-9590), John Donaldson (449-2814)

Raffles - Dave Mitchell & Bob Clarke  

 

Team 1

Team 2

Team 3

Jan 4/6

Feb 8/10

Mar 15/16

Apr 19/21

May 24/26 

Jun 28/30

 Aug 2/4

 Sep 6/8

Jan 11/13

Feb 15/17

Mar 22/24

Apr 26/28

Jun 2

Jul  5/7

Aug 9/11

Sep 13/15

Jan 18/19

Feb 22/24

Apr  

May 3/5

Jun 7/9 

Jul 12/14

Aug 16/18

Sep 20/21

 Oct 11/13

Oct  18/20

Oct  25/27

 Nov 15/17

Nov 22/24

Nov 29/Dec 1

 Dec 20/22

 

Dec 27/29

 

 

Team 4

Team 5

Jan 25/27

Mar 1/3  

Apr 12

May 10/12

Jun  14/16

Jul 19/21

Aug 23/25

Sep 27/29

Feb 1/3

Mar 8/10

Apr 14 

May 17/19

Jun 21/23

Jul 26/28

Aug 30/Sep 1

Oct 4/6 

Nov 1/3 

Nov 8/9

Dec 6/8

Dec 13/15

 

 

  Ladies Duty Roster Teams Tuesday/Thursday - Cards & Results

1 -  Margaret Jarrold, Audrey Roberts, Marg Welsh

2 -  Pat Lamb, Shirley Annan, Kathie McLean

3 -  Barbara Janman, Judy de Clifford, Carol Roberts

4 -  Annette Beattie, Carol Colyer, Olwyn McKay

5 -  Frances Scott, Jennifer Brass, Karen Crawford 

6 -  Annette Meyer, Helen Passmore, Sue Douglas

Emergency:  Cathy Dann

 

Team 1

Team 2

Team 3

Feb 7/9  

Mar 21/23

May 2/4

Jun 13/15

Jul 25/27

Sep 5/7 

Oct 17/19

Feb 14/16

Mar 28/30

May 9/11

Jun 20/22

Aug 1/3

Sep 12/14

Oct 24/26

 

Feb 21/23

Apr 4/6

May 16/18

Jun 27/29

Aug 8/10

Sep 19/21

Oct 31/Nov 2

 

Team 4

Team 5

Team 6

Feb 28/Mar 2

Apr 11/13

May 23/25

Jul 4/6

Aug 15/17

Sep 26/28

Nov 7/9

 

Mar 7/9 

Apr 18/20

May 30/Jun 1

Jul 11/13

Aug 22/24

Oct 3/5

Nov 14/16

 

Mar 14/16

Apr 25/27

Jun 6/8

Jul 18/20

Aug 29/31

Oct 10/12

Nov 21/23